badania termowizyjne we wrocławiu i okolicach, opole, oława, brzeg

Typowe wady docieplenia – co pokazują badania termowizyjne we Wrocławiu i okolicach?

To już czwarty sezon grzewczy, odkąd świadczymy usługi termowizji domów na terenie woj. dolnośląskiego i opolskiego. To nieinwazyjne i niedrogie badanie nie wymaga szczególnego przygotowywania się, można je zrobić szybko i przez kilka miesięcy w roku. Jak na dłoni pokazuje, skąd wieje i którędy ucieka ciepło.

Widzieliśmy już kilkadziesiąt budynków, które miały charakterystyczne usterki. To właśnie przez te wady ucieka ciepło z mieszkania – na zdjęciach widać je w ciemnych kolorach, który oznacza wychłodzenie obserwowanej powierzchni.

1. Nieszczelne okna i drzwi balkonowe

Jeśli czujesz, że wieje od okna, bardzo prawdopodobne, że w termowizji zobaczymy taki obraz. Tutaj drzwi na taras mają wadę polegającą na tym, że odstają w środku swojej wysokości od ramy. Należy przyjrzeć się ich montażowi (być może są solidnie wygięte) i jeśli to możliwe, wyregulować.

2. Wychłodzona połać dachowa i ściana kolankowa

Poddasze często wydaje się zimne zimą i gorące latem. Dlaczego tak się dzieje, nawet w nowym budownictwie? Wiele domów ma poważne wady ocieplenia, tak jak tutaj. Wełna między krokwiami najprawdopodobniej przesunęła się, co skutkuje tym, że w narożu ściany odnotowujemy temperatury jak przy (niezbyt szczelnym) oknie! Uczucie chłodu murowane.

Co gorsza, w takim narożu może wykraplać się wilgoć z powietrza, która tworzy idealne warunki do powstawania pleśni. Pisałem o tym w artykule o grzybach w starych i nowych budynkach.

3. Nieszczelności na połączeniu wieńca i połaci dachowej

Ściana kolankowa to newralgiczne miejsce – tam bardzo często mamy przewiew zimnego powietrza na połączeniu dachu z murem, w okolicach wieńca. W skrajnych przypadkach dziury są tak duże, że do środka wchodzą… myszy, szczury i kuny.

4. Błędnie ułożone ogrzewanie podłogowe

Badanie kamerą termowizyjną doskonale ukazuje, jak położono pętle ogrzewania podłogowego i gdzie ich brakuje. Dobrze widać także słabiej grzejące miejsca.

5. Lokalne przechłodzenia – np. gdzie wieje z gniazdek.

Na koniec wisienka na torcie – zaskakująco powszechna usterka, gdzie pod kosztownym ociepleniem z grubego styropianu hula wiatr. Niebagatelnie zwiększa to koszty ogrzewania. O przyczynach i rozwiązaniach dla tego zjawiska pisałem więcej w tym artykule: Wieje z gniazdek – co robić?

Wad wykazywanych w termowizji w Polsce jest oczywiście dużo więcej.

Chętnie pomożemy z identyfikacją usterek w Twoim domu i mieszkaniu – zapraszamy do kontaktu mailowego na [email protected] i telefonów na 517203907.

Poczytaj więcej o badaniu:

Jak przygotować się do badania termowizyjnego?