Niedawno mieliśmy okazję odbierać dla inwestora apartament we wrocławskim Quorum – multifunkcyjnym kompleksie, który będzie się składać m. in. z drugiego najwyższego (140 m) po Sky Tower wieżowca we Wrocławiu. Jak przebiegał odbiór tej nieruchomości?
1. Architektura i lokalizacja
Już 12. piętro wysokościowca zapewnia rewelacyjny widok na panoramę Wrocławia. To narożne mieszkanie ma lokalizację na tyle fortunną, że widać z niej zarówno Odrę, Stare Miasto, jak i Krzyki. Umiejscowienie inwestycji w centrum wiązało się jednak z pewnymi wyzwaniami dla zespołu projektowego: należało między innymi uporać się z hałasem miasta.
Dodatkowe przeszklenia na balkonach poza funkcją wizualną zmniejszają nieco nagrzewanie się balkonu, a także zmniejszają hałas od bardziej ruchliwej, południowej strony. Co ciekawe, rodzaj okien na ścianie od południa także nieco różni się od pozostałych, aby zapewnić mieszkańcom komfort akustyczny.
Wróćmy do odbioru: zaczęliśmy standardowo od weryfikacji tynków na ścianach. Naszą uwagę zwrócił brak kątów prostych, które na pierwszy rzut oka być powinny na „prostopadłych” ścianach. Rzut oka na plany wykazał jednak, że tak miało być – mieszkanie nie ma kształtu prostokąta:
Mamy tu więc kąty ostre i rozwarte. Jakie konsekwencje będzie to miało dla wykończenia wnętrza? Najbardziej przejmować powinni się płytkarze i panelarze – warto zaprojektować wzór podłogi w ten sposób, by nieregularny kształt nie niepokoił obserwatora.
2. Standard wykończenia
Kupując mieszkanie w inwestycji premium można spodziewać się nieco lepszej jakości użytych materiałów i wykonania. Precyzuje to dokument „Standard wykończenia”, który uszczegóławia zastosowane rozwiązania:
Najwięcej różnic pomiędzy tym i klasycznymi inwestycjami w niższych cenach jest właśnie w częściach wspólnych. Same mieszkania na ogół wyglądają dość podobnie.
3. Jakość wykonania
Co do jakości wykonania ścian, nie mieliśmy żadnych uwag. Wykonane maszynowo tynki były bardzo równe, spełniając wszystkie normy odbiorowe. Sam kształt ściany w dwóch pokojach był jednak nieco wklęsły, generując odchyłkę ponad dopuszczalną normę:
W tym miejscu jednak odchyłka ta nie powinna generować większych problemów – nie będą tam stać meble dopasowane do ściany, które mogłyby od niej odstawać przez jej kształt.
Posadzki w apartamencie nie były idealne – w kilku miejscach powierzchnia była uniesiona, co może generować problemy po położeniu wykończenia: paneli lub deski podłogowej. Zaznaczyliśmy to w protokole, a zadaniem dewelopera przed ostatecznym odbiorem będzie zeszlifowanie ich do płaszczyzny.
Jeśli zaś chodzi o okna, niemal każde z nich nadawało się do regulacji. Jest to niestety standard w „deweloperce” – montaż w pośpiechu nie premiuje pieczołowitego ustawiania skrzydeł w taki sposób, by otwierały i zamykały się lekko i bez niepokojących dźwięków. Regulację okien rekomendujemy niemal na każdym odbiorze technicznym mieszkania czy domu we Wrocławiu.
Nietypowym błędem było za to zamienienie skrzydeł okiennych – okno z nawietrznikiem zamontowanym na zewnątrz dostało skrzydło bez nawietrznika wewnętrznego i odwrotnie, przez co wentylacja w tym miejscu nie miała szansy działać. Takie rzeczy też się zdarzają, dlatego każda para oczu zwracająca uwagę na takie elementy jest na wagę złota.
Podczas odbioru zweryfikowaliśmy także umiejscowienie gniazdek i włączników. Tutaj inwestor nie zamawiał zmian lokatorskich, zatem wszystko było wykonane jak w pierwotnym projekcie i bez błędów. W korytarzu znaleźliśmy pewien problem ze skrzynką RTV – „internetową”, której pokrywa się nie zamykała. Bezpieczniki były opisane niezbyt czytelnie, ale zgodnie z wymaganiami.
Na koniec zostały kwestie wizualne – szukaliśmy wad estetycznych. Wszelkie większe zabrudzenia, rysy, obicia czy nieusunięte naklejki skończyły w protokole. Na szczęście nie było ich wiele i raczej nie będzie problemu na ostatecznym odbiorze mieszkania.
Podsumowanie
Odbierany apartament w centrum Wrocławia okazał się stosunkowo dobrze wykonany. Spisaliśmy jednak przeszło 1 stronę A4 uwag, które powinny zostać uwzględnione przed końcowym odbiorem mieszkania. Gdyby inwestor zdecydował się na pominięcie tego etapu, musiałby niestety poprawiać usterki we własnym zakresie, co generowałoby dodatkowe koszty i opóźnienia.
Jeśli chcesz zlecić nam odbiór techniczny mieszkania we Wrocławiu czy okolicach, zapraszamy do kontaktu na +48517203907 lub [email protected].
Obrazek wyróżniający wpis pochodzi ze strony dewelopera Cavatina.