badanie termowizyjne domu

Badanie termowizyjne domu – sprawdźmy, którędy ucieka ciepło lub gdzie jest przeciek.

O termowizji słyszało już wielu inwestorów, którym zależy na sprawdzeniu poprawnego montażu okien i wykonania izolacji termicznej. Nic dziwnego, wszak niedoróbka może zniweczyć nasz wysiłek stworzenia ciepłego, komfortowego i niedrogiego w użytkowaniu budynku. Z tego artykułu dowiesz się o tym, jakie zasady rządzą inspekcjami termowizyjnymi. Opowiem, jak przygotować się do badania i co można z niego ustalić, a kiedy nie możemy na nie liczyć.

termowizja jaszczurki
Zdjęcie termowizyjne i zdjęcie klasyczne

Czym jest termowizja?

Termowizja to dziedzina, która zajmuje się badaniem poziomu promieniowania podczerwonego (IR od ang. infrared) emitowanego przez obiekty. W budownictwie używamy jej w celu określenia ich temperatury, co pozwala ocenić jakość badanej przegrody i pozwala zlokalizować miejsca, w których ciepło ucieka z domu lub mieszkania.

Jak działa kamera termowizyjna?

Sensor kamery termowizyjnej rejestruje obraz o długości fali od 780 nanometrów do 1 milimetra, czyli nieco dłuższej niż tych, które widzimy w formie kolorów.

jak działa badanie termowizyjne w budownictwie
Kamera termowizyjna „widzi” światło podczerwone (IR). Im więcej promieni podczerwonych, tym zwyczajowo jaśniejszy obraz na termogramie (zdjęciu).

Co ciekawe, gdybyśmy mieli trochę inaczej skonstruowane oczy, moglibyśmy widzieć w podczerwieni, czyli cieplejsze obiekty wyróżniałyby się nas niczym kolory.

Kiedy takie badanie ma sens? Komu pomoże termowizja?

Kamera termowizyjna pomoże osobom zastanawiającym się, którędy ucieka ciepło w domu. Może stanowić przygotowanie do usunięcia usterek przez dewelopera lub zaplanowania prac remontowych.

Przede wszystkim niezbędna jest różnica temperatur. Najlepiej sprawdzi się, gdy różnica między temperaturą na zewnątrz i wewnątrz wynosi co najmniej 10 stopni, a 15-20℃ da nam pewność zauważenia niedostatków izolacji. Oznacza to, że te musimy dokonać badania w sezonie grzewczym, w stosunkowo chłodny dzień. Wrocław ma zaledwie kilkadziesiąt takich dni w roku…

Jak wygląda przygotowanie do badania termowizyjnego?

ciepły dom zimą
  1. W ciągu ostatnich dni temperatura zewnętrzna musi być w miarę stabilna.
  2. Budynek powinien mieć pożądaną temperaturę wewnętrzną, czyli grzejemy tak jak zazwyczaj.
  3. Musimy wybrać dzień możliwie bezwietrzny.
  4. Dzień powinien być także pochmurny, by promieniowanie Słońca nie zaburzało wyników. W słoneczne dni warto robić badania po zmroku.
  5. W czasie pomiarów nie powinien padać deszcz ani śnieg.
  6. Co najmniej godzinę przed badaniem podnieśmy ewentualne rolety zewnętrzne, by nie poprawiały wyników okien.

Co zobaczymy w termowizji?

Kamera pokaże nam obraz w wielu kolorach, oznaczających szacowaną temperaturę poszczególnych punktów. Działa to trochę jak termometr wyświetlający dziesiątki tysięcy pomiarów. Pokaże to nam, które miejsca w domu są chłodniejsze, co sugeruje wady wykonawcze. Na przykład, jedna ze ścian może być chłodniejsza, przez co czujemy zimno dochodzące z jej kierunku. Podobnie jest z przeciekami – mokre materiały budowlane przewodzą więcej ciepła, przez co są chłodniejsze w zimie i cieplejsze w lecie, a to pomoże nam wykryć wyciek.

Interpretacja jednak nie zawsze jest jednoznaczna, dlatego warto zdać się na opinię inżyniera. Przykładowo, chłodniejsze niż pozostałe okno może być gorzej wykonane, ale może być to także spowodowane nieco niższą temperaturą w konkretnym pomieszczeniu.

Termowizja przydaje się też przy wykrywaniu gryzoni w warstwie ocieplenia. Kuny i szczury chętnie wchodzą w dach, pozbywając się części docieplenia, co zobaczymy na termogramie.


Jakie usterki widzicie na tych zdjęciach? Odpowiedzi na dole strony.

badanie termowizyjne wady wełny w dachu
badanie termowizyjne wada narożnika okien
badanie termowizyjne ciepłe drzwi balkonowe

Kiedy takie badanie nie ma sensu? Kiedy termowizja jest bezużyteczna?

  • w ciągu ciepłych dni, gdy wewnątrz i na zewnątrz jest zbliżona temperatura;
  • kiedy analizowany element jest przykryty (termowizja nie „widzi” przez przegrody);
  • gdy przeciek nie jest „aktywny” i temperatura cieczy zrównała się z temp. otoczenia;
  • w przypadku nieogrzewanych budynków.

Co jest efektem termowizji? Podsumowanie

Podczas badania można zrobić zdjęcia, które posłużą do dalszej analizy. Zlecający otrzymują od nas wyniki w formie paczki, który zawiera kilkadziesiąt zdjęć. Dodatkowo doradzamy, jakie kroki należy podjąć, by docieplić mieszkanie i oszczędzić na rachunkach. Nasza usługa jest przystępna cenowo – zaczyna się od 250-300 zł, a wnioski pomogą „zwrócić się” już w pierwszym sezonie grzewczym.

Możemy także stworzyć raport w formie PDF, który zawrze wszystkie ustalenia i posłuży w roszczeniu wobec dewelopera.

Zainteresowany/a? Zadzwoń na 517203907 lub napisz.
Zapraszamy do kontaktu.

Wykonujemy badania termowizyjne na terenie Wrocławia i okolic, między innymi miast:
Oława, Siechnice, Brzeg, Opole, Środa Śląska, Kąty Wrocławskie, Kiełczów, Długołęka, Trzebnica, Oborniki Śląskie i wielu innych.

Zobacz też, jakie wady najczęściej ujawnia badanie termowizyjne we Wrocławiu i okolicach.

1) wadliwe docieplenie skosów i ściany szczytowej, 2) bardzo zimne naroże, 3) brak 🙂 – to dobrze wykonane drzwi balkonowe, bonus: w termogramie widać cień wykonawcy stojącego wewnątrz