O termowizji słyszało już wielu inwestorów, którym zależy na sprawdzeniu poprawnego montażu okien i wykonania izolacji termicznej. Nic dziwnego, wszak niedoróbka może zniweczyć nasz wysiłek stworzenia ciepłego, komfortowego i niedrogiego w użytkowaniu budynku. Z tego artykułu dowiesz się o tym, jakie zasady rządzą inspekcjami termowizyjnymi. Opowiem, jak przygotować się do badania i co można z niego ustalić, a kiedy nie możemy na nie liczyć.
Czym jest termowizja?
Termowizja to dziedzina, która zajmuje się badaniem poziomu promieniowania podczerwonego (IR od ang. infrared) emitowanego przez obiekty. W budownictwie używamy jej w celu określenia ich temperatury, co pozwala ocenić jakość badanej przegrody i pozwala zlokalizować miejsca, w których ciepło ucieka z domu lub mieszkania.
Jak działa kamera termowizyjna?
Sensor kamery termowizyjnej rejestruje obraz o długości fali od 780 nanometrów do 1 milimetra, czyli nieco dłuższej niż tych, które widzimy w formie kolorów.
Co ciekawe, gdybyśmy mieli trochę inaczej skonstruowane oczy, moglibyśmy widzieć w podczerwieni, czyli cieplejsze obiekty wyróżniałyby się nas niczym kolory.
Kiedy takie badanie ma sens? Komu pomoże termowizja?
Kamera termowizyjna pomoże osobom zastanawiającym się, którędy ucieka ciepło w domu. Może stanowić
Przede wszystkim niezbędna jest różnica temperatur. Najlepiej sprawdzi się, gdy różnica między temperaturą na zewnątrz i wewnątrz wynosi co najmniej 10 stopni, a 15-20℃ da nam pewność zauważenia niedostatków izolacji. Oznacza to, że te musimy dokonać badania w sezonie grzewczym, w stosunkowo chłodny dzień. Wrocław ma zaledwie kilkadziesiąt takich dni w roku…
Jak wygląda przygotowanie do badania termowizyjnego?
- W ciągu ostatnich dni temperatura zewnętrzna musi być w miarę stabilna.
- Musimy wybrać dzień możliwie bezwietrzny (wiatr max. 2 m/s).
- Dzień powinien być także pochmurny, by promieniowanie Słońca nie zaburzało wyników.
- W czasie pomiarów nie może padać deszcz ani śnieg.
Kiedy takie badanie nie ma sensu? Komu nie pomoże termowizja?
- w ciągu ciepłych dni, gdy wewnątrz i na zewnątrz jest zbliżona temperatura;
- kiedy analizowany element jest przykryty (termowizja nie „widzi” przez przegrody);
- gdy przeciek nie jest „aktywny” i temperatura cieczy zrównała się z temp. otoczenia;
- w przypadku nieogrzewanych budynków.
Co jest efektem termowizji? Podsumowanie
Podczas badania można zrobić zdjęcia i nagrać filmy, które posłużą do dalszej analizy. Zlecający otrzymują od nas wyniki w formie PDF, który zawiera kilkadziesiąt zdjęć. Dodatkowo doradzamy, jakie kroki należy podjąć, by docieplić mieszkanie i oszczędzić na rachunkach. Zainteresowany/a? Zapraszamy do kontaktu.
Wykonujemy badania termowizyjne na terenie Wrocławia i okolic, między innymi miast:
Oława, Siechnice, Brzeg, Opole, Środa Śląska, Kąty Wrocławskie, Kiełczów, Długołęka, Trzebnica i wielu innych.