Wpływ słońca na właściwości styropianu i innych materiałów termoizolacyjnych

Przyklejanie niezbędnych warstw izolacyjnych bardzo często odbywa się latem – przy niemałym nasłonecznieniu. Ekipy przyklejające styropian nie zawsze dokonują szybkiego przykrycia materiału finalnymi warstwami elewacji. Izolacja stoi odsłonięta, poddana działaniu deszczu, słońca, a nawet uszkodzeń mechanicznych.

Jakie konsekwencje ma to dla naszej warstwy izolacyjnej? Czy styropian może leżeć na słońcu?

Należy koniecznie unikać ekspozycji materiałów takich jak styropian czy styrodur na promienie słoneczne. Promienie UV, które odpowiadają za naszą opaleniznę równie silnie oddziałują na strukturę chemiczną styropianu – może się on kurczyć, kruszyć, a w specyficznych przypadkach nawet topić. Szczególnie silnie może ucierpieć ciemny styropian grafitowy, który pochłania jeszcze więcej energii ze Słońca. Pozostawiony dłużej na zewnątrz bez ochrony może się odkształcić na tyle, że nasza elewacja nie będzie już równa.

To samo dotyczy innych rodzajów ocieplenia takich jak piana PUR, stosowana na poddaszach:

Piana PUR poddana działaniu UV – po prawej widoczny efekt degeneracji pod wpływem słońca.

Co gorsze, cierpią również właściwości termoizolacyjne.

Uszkodzony na słońcu styropian czy polistyren ekstrudowany (XPS, styrodur) może charakteryzować się dużo niższą izolacyjnością. Współczynnik lambda (

Uszkodzony na słońcu styropian czy polistyren ekstrudowany (XPS, styrodur) może charakteryzować się dużo niższą izolacyjnością. Współczynnik lambda (λ) może wynieść znacznie więcej niż deklaruje producent. W rezultacie działa tak, jakby było go mniej – a przecież zapłaciliśmy za pełne 18-20 cm ocieplenia…

Etap ocieplania jest jednym z najbardziej krytycznych dla komfortu i kosztów eksploatacji momentów. Jest w nim kilka nieoczywistych i ignorowanych przez ekipy wykonawcze kwestii, takich jak sposób klejenia płyt styropianowych do ściany.

Jeśli masz jakieś pytanie lub chcesz, byśmy pomogli nadzorować Twoją budowę na terenie woj. dolnośląskiego i opolskiego, zadzwoń lub napisz do nas.

Obrazek wyróżniający post pochodzi z muratordom.pl, jest autorstwa J. Nędzy, a zdjęcia z artykułu wykonaliśmy osobiście podczas inspekcji.