odbiór mieszkania od dewelopera wrocław

Odbiór techniczny mieszkania – z czego się składa?

Każdy kupujący mieszkanie z rynku pierwotnego musi w pewnym momencie dokonać odbioru mieszkania od dewelopera. Czy warto zatrudnić do tego fachowca, nawet gdy sprzedawca zapewnia nas, że wszystko jest w porządku? Z tego wpisu dowiesz się, jak wykonujemy takie odbiory, jak wygląda i co daje odbiór mieszkania z inżynierem budowlanym.

0. Weryfikacja projektu

Ten etap rozpoczyna się jeszcze przed odbiorem – po otrzymaniu wycinka projektu budowlanego. W teorii formalność, wszak wierzymy, że nasze mieszkanie zgodnie z normami, ale w rzeczywistości wcale nie musi tak być. W naszej karierze odbiorów we Wrocławiu spotykaliśmy zbyt małe okna, za wąskie miejsca postojowe, przegrody niespełniające norm czy nieprzepisowe wentylacje. Każdy z takich błędów może utrudniać eksploatację czy odsprzedaż nieruchomości.

odbiór techniczny mieszkania od dewelopera we wrocławiu

1. Kontrola wymiarów i powierzchni

W czasach, gdy cena metra kwadratowego mieszkania przekracza 10000 zł, nieścisłości w rozmiarach mają niebagatelne znaczenie. Co więcej, odchyłki od zaplanowanych wymiarów mogą poskutkować niemożnością zmieszczenia wymarzonych mebli i przedmiotów w konkretnym pomieszczeniu, pogarszając jego funkcjonalność.

2. Sprawdzenie ścian, podłóg i sufitów

Kolejnym problemem dla kupującego są nierówne przegrody. Odchylenia ścian znane szczególnie ze starszych budynków (np. z wielkiej płyty) znacząco utrudniają ustawienie mebli (zwłaszcza w kuchni) czy wykończenie łazienki. Poza „równością” płaszczyzn ścian weryfikujemy, czy kąty zamierzone jako proste rzeczywiście takie są – wpływa to na wykonanie np. zabudowy kuchennej.

Równie ważna dla wykonawstwa jest równa powierzchnia podłóg – na krzywym podłożu nie uda się ułożyć wykończenia z paneli czy drewna w taki sposób, by nie skrzypiało przy nacisku. Konsekwencją uchybień jest konieczność szlifowania podłogi przed położeniem ostatecznej warstwy. Czasem zachodzi konieczność położenia warstwy wyrównującej, co kosztuje niemało, zabiera cenne centymetry i opóźnia całe wykończenie.

Kolejnym dużym problemem blokującym wykończenie lub remont mieszkania jest zawilgocenie tynków. Może być spowodowane zarówno zalaniem (gorszy scenariusz) lub niedostatecznym wysuszeniu tynków z tzw. wilgoci technologicznej, czyli wody użytej do prac budowlanych. Jeśli tynki zostały skończone niedawno, a pogoda nie pozwoliła na wystarczające wysychanie, niejednokrotnie są nadal zbyt wilgotne, by np. położyć na nie gładź.

3. Inspekcja stolarki

Drzwi i okna to jedna z droższych i newralgicznych miejsc mieszkań i domów. Podczas przekazywania mieszkań najczęściej spotykamy się z niewyregulowanymi oknami, które stawiają opór przy zamykaniu i którymi w zimie ucieka więcej ciepła niż powinno.

Podczas odbioru technicznego mieszkania sprawdzamy także okolice przegród zewnętrznych, takie jak obróbki blacharskie, by wykryć potencjalne miejsca, które mogą być drogą wniknięcia wilgoci lub niezamierzonym mostkiem termicznym.

Niektóre usterki mogą być zakryte i ujawnić się dopiero w sezonie grzewczym. Na szczęście odpowiedzialność dewelopera z tytułu rękojmi wynosi 5 lat, więc możemy się do niego zwrócić np. po wykonaniu termowizji i ustaleniu, że nasze okno nie zostało prawidłowo zamocowane.

Więcej o kosztach utrzymania piszemy w artykule: Jak wybrać tanie w utrzymaniu mieszkanie.

4. Kontrola realizacji zmian lokatorskich

Kupując mieszkanie decydujemy się na (niekiedy słono płatne) dodatkowe usługi, takie jak przeniesienie ścian, gniazdek, grzejników, lub wręcz wykonanie całych systemów takich jak smart home czy rekuperacja. Komunikacja dewelopera z wykonawcami nie zawsze jest skuteczna i niektóre zmiany, zwłaszcza przekazywane ustnie mogą nie zostać wprowadzone w życie. W czasie odbioru sprawdzamy, czy uwagi nabywcy zostały uwzględnione we właściwy sposób.

5. Sprawdzenie instalacji

W czasie odbioru sprawdzamy typ i rozmieszczenie gniazdek prądu i sieciowych, lokalizację dopływów i odpływów wody. Uchybienia w tej kwestii mogą zaburzyć nasze plany wykończenia wnętrza. Na przykład planując prysznic w miejsce wanny lub odwrotnie, sprawdźmy wysokość przyłącza wody, by nie skończyć z nieergonomicznym kranem gdzieś poniżej linii dłoni. Jeśli budynek wyposażony jest w gaz, instalację powinien zweryfikować uprawniony fachowiec gazownik (najczęściej przy montażu kuchni gazowej).

6. Weryfikacja estetyki

Mieszkanie czy dom za setki tysięcy złotych powinny cieszyć oko. Niedopuszczalne są liczne rysy na szybach, parapetach, uszkodzenia i niestaranne wykonanie elewacji czy inne wizualne usterki, które nie zawsze są łatwe do usunięcia. Wszystkie wady powinny zostać znalezione i udokumentowane najlepiej już podczas odbioru. Wtedy przekazujący mieszkanie nie może wymawiać się nieznaną przyczyną uszkodzeń i zrzucać winy na klienta.

Podsumowanie

Odbiór techniczny jest jednym z najważniejszych momentów procesu zakupu mieszkania lub domu.

Niezależnie od ceny odbieranej nieruchomości warto wydać kilkaset złotych na taki odbiór, ponieważ niemal w każdym przypadku pozwoli zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy. Jeśli odbierany budynek jest nieźle wykonany, łatwo zidentyfikujemy niewielkie usterki. Jeżeli zaś stan mieszkania nie pozwala na rozpoczęcie prac, będziemy wiedzieli to od razu. W ten sposób oszczędzimy na samodzielnym poprawianiu niedociągnięć, gdy zaczniemy prace wykończeniowe, a ekipa będzie oczekiwać na możliwość rozpoczęcia realizacji. Przeciągnięcie się przekazania mieszkania i większe wady wykryte podczas naszego sprawdzenia będą też argumentem do negocjacji z deweloperem.

W zakres odbioru technicznego mieszkania we Wrocławiu i okolicach możemy włączyć znacznie więcej czynności. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub emailowego – zorganizujemy odbiór techniczny mieszkania we Wrocławiu.